Forum  Rozmowy o Dzieciach Ciemności Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Dlaczego lubimy wampiry?

 
Odpowiedz do tematu    Forum Rozmowy o Dzieciach Ciemności Strona Główna » Fenomen wampirów Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Dlaczego lubimy wampiry?
Autor Wiadomość
Lelio
Podopieczny



Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona Góra

Post Dlaczego lubimy wampiry?
Może to zbyt banalne pytanie, ale wydaje mi się, że warto je zadać. Dlaczego Dzieci Ciemności fascynowały i fascynują tylu ludzi? Czemu powstało tyle ksiązek, komiksów, filmów, piosenek i wierszy o wampirach? Co w nich jest?


Post został pochwalony 0 razy
Pon 1:17, 22 Sty 2007 Zobacz profil autora
Karis
Dziecko Ciemności



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 721
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: z Nienacka

Post
Kuszące życie wieczne, przede wszystkim. To moje zdanie. Ludzie zafascynowani śmiercią, ale kochający życie chcieliby żyć jak najdlużej. tak rodzi się jedno wyjście (ciekawsze nią potterowy kamień filozoficzny): bycie wampirem.
do tego dochodzi WŁADZA nad życiem swoim i innych. Można je łatwo dać i jeszcze łatwiej odebrać.


Post został pochwalony 0 razy
Pon 1:30, 22 Sty 2007 Zobacz profil autora
reena
Gość






Post
Według mnie ludzi fascynuje wszystko co odmienne ( choć jednocześnie ich się boją) a nie ma nic bardziej odmiennego od wampirów. Choć dla niektórych jest to poznanie wroga. Nie można kogoś zniszczyć jeśli się nic o nim nie wie.
Śro 18:48, 05 Gru 2007
Black Unicorn
Śmiertelnik



Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

Post
Porównuję sobie wampiryzm krwiożerców z legend z energetycznym...
Jakby zamienić krew na energię to lwia część legendy by się zgadzała.
I teraz najciekawsze jest czy ludzie znając takie zjawisko a nie potrafiąc sobie wyobrazić energii w formie jaką rozumiemy dziś stworzyli "wampirowi" żądło pod językiem, czy może legenda przemetamorfozowała się by i dzisiaj ludzie mieli coś czego mogą się obawiać, by dać pożywkę naszym umysłom, które nie wszystko jeszcze potrafią wytłumaczyć, a potrzebują świadomości życia w uporządkowanym świecie...


Post został pochwalony 0 razy
Wto 11:05, 09 Mar 2010 Zobacz profil autora
luna
Śmiertelnik



Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

Post
Wampiry budzą zawsze sprzeczne uczucia. Jeśli chodzi o lęk, to wiadomo.
Jeśli chodzi o fascynację... jak wyżej - wampiryzm jako taki to zaklęty symbol tego, z czym człowiek pragnął się utożsamiać od zawsze: z nieśmiertelnością/długowiecznością, odpornością, nadprzyrodzoną mocą (aby czuć się bezpiecznie w dzikim, straszliwym świecie... ZWŁASZCZA nocą...). Jednakże oczywiście wampir płaci straszliwą, w pierwotnym założeniu, cenę za te wszystkie wspaniałe przymioty: musi łamać tabu, jest uzależniony od ludzkiej krwi, czegoś świętego, co musi profanować niejako... To jest tak kontrowersyjne, że współcześnie budzi swego rodzaju podniecenie. Na dodatek masochiści i sadyści chętnie lgną do wizerunku wampira... No i oczywiście fani współczesnego, jeszcze bardziej niejednoznacznego wizerunku wampira - którego urozmaicono w rozterki moralne i resztki lub całkowite człowieczeństwo. Wampiryzm realny aka współczesny, tzw. "energetyczny", to nic innego jak tradycja ezoteryczna wyrosła na współczesnym wizerunku niejednoznacznego wampira - niektórzy taki wampiryzm realny traktują nawet jak drogę rozwoju. Nie chodzi mi tu o dyskutowanie, czy nią jest, czy nie jest (prawdopodobnie w obecnej formie jest wink ), lecz zwrócenie uwagi na to, że współczesne wampiry potwierdzają literacką/kinematograficzną tendencję do przypisywania wampirom czegoś więcej niż tylko tradycyjnych cech demona/ożywionego trupa, czegoś do cna złego. Romantycy zapoczątkowali ten nurt i wszyscy po nich jak jeden mąż podniecili się nieźle tym, że wampir wcale nie musi być traktowany jak coś godnego eliminacji, że wampir może być Narzeczoną z Koryntu Goethego - piękną, skrzywdzoną istotą, która nie ze swojej winy błąka się nadal po świecie i jest nieśmiertelna lub przynajmniej długowieczna, i może się tą długowiecznością z śmiertelnymi dzielić na jakichś dosyć ludzkich zasadach. Właśnie to w symbolicznej formie eksploatuje wampiryzm realny aka "energetyczny". To jest bardzo ciekawy wątek.


Post został pochwalony 0 razy
Pon 20:44, 25 Paź 2010 Zobacz profil autora
Gość







Post
A mnie się zawsze podobały wampirzyce. Nie miało to związku z literaturą, czy filmem, było we mnie od zawsze. Gdzieś w środku czuję naturę dawcy od zawsze. Czy to wina popapranego umysłu?
Czw 5:03, 09 Lut 2012
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Rozmowy o Dzieciach Ciemności Strona Główna » Fenomen wampirów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin